Żółta herbata

Herbata żółta jest odmianą równie rzadką co herbata biała. Poszukiwana przez koneserów, w Polsce mało znana.

Proces produkcji zbliżony jest do herbaty białej, zbiera się młode pączki ale też i liście. Następnie są one poddane procesowi więdnięcia i fermentacji tzw. men dui . Odmiany tej herbaty różnią się tylko momentowi w którymi rozpoczyna się drugi proces. Liście herbaty żółtej mają ciemny lekko zielony lub żółty kolor. Należą do grupy lekko fermentowanych.

 

03a.jpg
Liście żółtej herbaty. Zdjęcie autorstwa teajournaling
Herbatę żółtą określa się czasem mianem herbaty cesarskiej gdyż początkowy była zarezerwowana tylko dla cesarza Chin i jego najbliższego otoczenia. Jest ona mało znana w Polsce i Europie. Poszukują jej głownie koneserzy. Jest herbatą drogą, produkowana tylko w Chinach.

Herbatę żółta można podzielić na trzy podtypy w zależności od materiału wejściowego na pąkową, drobnoliściową (pąki i młode liście) i liściową.

Parzenie żółtej herbaty

Parzyć możemy tylko raz w temperaturze 90 °C przez 3 minuty.

Napar żółtej herbaty jest koloru blado żółtego ma bardzo przyjemny smak i aromat o praktycznie niewyczuwalnej cierpkości. Niektóre gatunki cechuje posmak gorzkiej czekolady i kawy. Żółta herbata zawsze powinna zawierać gałązki liści gdyż nadają jej specyficzny aromat.

03b.jpg
Żółta herbata. Zdjęcie autorstwa Merelymel13

Właściwości herbaty żółtej

Jest to herbata o niezwykle niskiej zawartości teiny (0,35%), ma doskonały wpływ na trawienie i przywraca siły witalne. Pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Masz ochotę na filiżankę herbaty?

Zamów swój ulubiony gatunek