Kawa czy herbata?

Odwieczne pytanie, które zadawane jest zapewne od momentu odkrycia obu trunków. Ponieważ do tej pory nikt jeszcze nie udowodnił wyższości herbaty nad kawą, lub odwrotnie, pewnie nam również się nie uda tego dokonać. Mimo wszystko warto przybliżyć pewne interesujące fakty, właściwości i zalety obu napojów, które mam nadzieję pomogą w wyborze. Zapraszam do lektury zarówno miłośników herbaty, jak i kawy. Mam nadzieję, że znajdziecie w tym artykule ciekawostki, o których jeszcze nie słyszeliście.

Herbata

11a.jpg

Ponieważ mimo wszystko jest to serwis poświęcony herbacie dlatego wypada rozpocząć od zalet tego szlachetnego trunku z suszonych liści.

Herbata zapobiega chorobom serca i rozwojowi raka
Liczne badania wykazały, że zawarte w herbacie przeciwutleniacze potrafią zwolnić, a nawet zapobiegać rozwojowi raka. Dodatkowo jak już zostało wspomniane w innym artykule zielona herbata ma pozytywny wpływ na układ krążenia krwi i redukuje cholesterol.

Herbata nie posiada kofeiny
Jak wiadomo kofeina w dużych ilościach podnosi ciśnienie krwi, co wiąże się z ograniczeniem ilości jaką możemy wypić. Oficjalnie nie zaleca się przekroczenia 8 kubków kawy na dzień. Z herbatą nie mamy tych problemów, co prawda herbata zawiera pewne ilości kofeiny, ale są one tak małe, że herbatę możemy pić bez ograniczeń.

Herbata usprawnia metabolizm
Powszechnie wiadomo również, iż picie herbaty usprawnia metabolizm i pozwala na szybsze spalanie kalorii i tłuszczy, zwłaszcza czerwona herbata wiedzie prym w tej dziedzinie. A więc dla osób będący na diecie herbata wydaje się być najlepszy rozwiązaniem.

Herbata nie uzależnia
Bardzo istotnym czynnikiem, który warto brać pod uwagę jest to, że herbata w przeciwieństwie do kawy nie uzależnia. Na własnym organizmie czuję, że brak porannej kawy bywa bardzo bolesny, od razu pojawia się osłabiona koncentracja, co znacznie wpływa na efektywność pracy. Herbata co prawda również potrafi uzależnić, ale jest to znacząco trudniejsze i wiąże się z mniejszymi skutkami ubocznymi.

Wygląd ma znaczenie
Ostatnim, chociaż dla wielu  nie najmniej ważnym czynnikiem jest fakt, iż kawa negatywnie wpływa na wygląd uzębienia. Kawa zabarwia zęby na nie przyjemny, żółtawy kolor. Oczywiście istnieją już preparaty, które pomagają z tym walczyć, ale picie herbaty nie powoduje takich problemów co można uznać za sukces.

Kawa

11b.jpg

Oczywiście nie może być tak, że chwalimy tylko herbatę. Kawa również posiada swoje interesujące i unikalne właściwości.

Kofeina
Dla jednych przekleństwo dla innych bardzo istotny element codziennej diety. Kofeina potrafi dać niesamowitego „kopa”, podniesie naszą efektywność w pracy i pobudzić nas w momencie, w którym najbardziej tego potrzebujemy.

Kawa i astmatycy
Z pewnością dobrą informacją zwłaszcza dla astmatyków, jest kojące działanie kawy na ten typ dolegliwości. Oczywiście z zaawansowaną astmą kawa sobie nie poradzi, ale udowodniono, iż posiada pozytywny wpływ dla ludzi cierpiący na tą nieprzyjemną chorobę.

Kawa i inne choroby
Ostatnimi laty pojawiło się sporo badań na temat wpływu kawy, i wbrew wszelkim oczekiwaniom w niewielkich ilościach (zalecane 3 kubki kawy na dzień) posiada wiele zdrowotnych właściwości. Między innymi zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru, podobnie jest w przypadku chorób Alzheimera i Parkinsona.

Wracając do pytania kawa czy herbata?

Moja odpowiedź brzmi prosto – obie. Osobiście od pewnego czasu regularnie piję zarówno kawę jak i herbatę. Oczywiście nie przesadzam z jej ilościami. Średnio około 2 kubków kawy i herbaty dziennie. Czasami herbatę piję troszkę więcej razy zależy od nastroju i pogody.  Wybór oczywiście pozostawiam czytelnikom, mam nadzieję, iż ten artykuł chociaż częściowo pomógł wam w wyborze.

Masz ochotę na filiżankę herbaty?

Zamów swój ulubiony gatunek