Herbata w ciąży

Ciąża to dla kobiety i jej organizmu ogromne wyzwanie. Często wymaga ona całkowitej zmiany trybu życia, diety i przyzwyczajeń. W czasie ciąży wiele kobiet musi zrezygnować ze swoich ulubionych potraw i napojów. Jednym z często zadawanych pytań jest czy spożywanie herbaty w ciąży jest bezpieczne dla zdrowia dziecka. Skrócona odpowiedź brzmi: tak, ale z wielkim umiarem. W dalszej części artykułu opiszemy co może szkodzić  w herbacie, jakich herbat stanowczo unikać, a które można spokojnie pić.

Kofeina

Jak wspomniano we wcześniejszych artykułach herbata oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Wspomaga w chorobach serca, obniża poziom cholesterolu, a nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Zawiera ona jednak jeszcze jeden składnik, którego nadmiar w organizmie może być szkodliwy, mianowicie kofeina. Niektóre badania wykazały, że kobiety, które dostarczały do swojego organizmu sporą ilość kofeiny poprzez np. picie kawy czy herbaty, miały dwukrotnie większe ryzyko poronienia. Należy więc pamiętać o tym, aby nie przesadzać podczas ciąży z kawą, ani herbatą, która posiada spore ilości kofeiny. Najbezpieczniej jest spytać swojego lekarza, o sugestie w sprawie ilości dopuszczalnych filiżanek swojego ukochanego trunku.

Jakie mamy możliwości

herbata-15.jpg
Herbata w ciąży
Jak wspomniano wyżej, picie herbat w niewielkich ilościach (do 2 filiżanek dziennie), nie powinno spowodować żadnych problemów, wiemy także iż wszystkie wątpliwości związane z kawą i herbatą, oraz ich dawkowaniem należy skonsultować ze swoim lekarzem. Często na takich wizytach lekarze polecają herbaty ziołowe. Są one uzyskiwane z owoców, nasion, kwiatów i korzeni różnych roślin i co najważniejsze nie posiadają w sobie kofeiny. W tym momencie jednak trzeba dokładnie słuchać zaleceń lekarza, gdyż nie wszystkie właściwości herbat ziołowych są znane, a zwłaszcza ich wpływ na ciąże. Uważa się powszechnie iż należy unikać herbaty z rumiankiem, gdyż pomimo swoich bogatych właściwości potrafią także stymulować skurcze macicy oraz wykazują właściwości alergiczne. Z drugiej strony herbata z imbirem pomaga zredukować poranne nudności. Wiele kobiet poleca herbaty miętowe, które także bywały kojące zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży.

Wnioski

Wniosek jest prosty.  Pijąc herbatę w ciąży należy zachować ostrożność i przede wszystkim umiar. Nie wyobrażam sobie także sytuacji w której odpowiedzialna przyszła mama nie skonsultuje swojej diety z włączeniem herbaty i kawy z jej lekarzem. Jak widać najprawdopodobniej kobiety w ciąży nie będą musiały rezygnować z przyjemności picia herbaty, ewentualnie wymagana będzie chwilowa nie wielka korekta ilości spożywanych filiżanek.

Masz ochotę na filiżankę herbaty?

Zamów swój ulubiony gatunek