Herbata Pu-erh

Gatunek ten jest jednym z najpopularniejszych w Chinach, a jego nazwa pochodzi z region Pu'er w prowincji Junnan na południu tegoż kraju. Herbata Pu-erh pochodzi od tej samej rośliny co herbata czarna. Można powiedzieć, iż sama herbata ma zbliżony smak do czarnego gatunku, jednak jest on zauważalnie odmienny i został uznany jako osobna kategoria herbat.

Proces przetwarzania liści jest bardzo podobny do czarnej herbaty. Jest ona zbierana, przetwarzana i następnie lekko suszona, ale tak aby liście zatrzymały odrobinę wilgoci. Tak obrobione liście są następnie układane w stosy, gdzie naturalnie występujące bakterie tworzą reakcje podobną do tych które zachodzą w kompostach. Tak przygotowane stosy dojrzewają w piwnicach, co dodaje herbacie Pu-erh niepowtarzalnego charakteru. Bardzo ciekawym faktem związanym z tym gatunkiem jest, iż wiek herbaty wpływa na jej jakość i cenę, podobnie jak to jest w przypadku win. W chińskich herbaciarniach można spotkać nawet 40-sto letnie gatunki.

Rodzaje i sposób parzenia Pu-erh

Herbata Pu-erh posiada sporą ilość różnych klasyfikacji, nie ma to większego znaczenia dla zwykłych miłośników herbaty. Fanów tego gatunku po szersze informacje zapraszam do literatury, lub społeczności zwłaszcza anglojęzycznych, można się tam dowiedzieć sporo ciekawostek związanych z herbatą Pu-erh. Niemniej jednak najczęściej dzielimy ją na zieloną i ciemną (utleniona Pu-erh).

Sposób parzenia jest wyjątkowo prosty, ponieważ tak jak w przypadku innych gatunków, nie możesz źle zaparzyć tej herbaty. Wystarczy zalać herbatę Pu-erh wrzątkiem i parzyć przez około 5-7 minut, czas ten nie jest ograniczony i możesz także poeksperymentować z jego długością. Niektóre osoby lubią przemyć, liście przed właściwym parzeniem.

Właściwości herbaty Pu-erh

Od wielu lat różne gatunki herbat są regularnie badane pod kątem ich właściwości leczniczych i zdrowotnych. Nie inaczej jest z Pu-erh. Jedno z ciekawszych badań odbył się we Francji, gdzie wykazano, że regularne picie 3, 4 szklanek herbaty Pu-erh dziennie znacząco obniża poziom cholesterolu w organizmie. Gatunek ten jest najczęściej zalecany po ciężkich i tłustych posiłkach. Herbata ta pozytywnie wpływa na krążenie krwi i redukuje ciśnienie krwi. Co ciekawe w Chinach często jest stosowany jako środek kojący po zgubnych skutkach nadużywania alkoholu.

Masz ochotę na filiżankę herbaty?

Zamów swój ulubiony gatunek