6 rzeczy które warto wiedzieć o zielonej herbacie

W naszym serwisie opisaliśmy już krótko historię, metody parzenia i właściwości zielonej herbaty. Jednak jak w przypadku większości gatunków, zielona herbata ma kilka interesujących i nietypowych właściwości.W tym artykule postaram się przedstawić 6 interesujących faktów i właściwości zielonej herbaty, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie. Część z nich może być dla Was znana, ale mam nadzieje, że każdy znajdzie coś ciekawego w poniższej liście. Bez przedłużania zobaczymy co warto wiedzieć o zielonej herbacie:

1. Wybieli twoje zęby

Gatunek ten, o ile pity jest bez dodatku cukru, pomaga zapobiegać próchnicy. Dodatkowo jest naturalnym źródłem fluoru, który wzmacnia ochronę naszych zębów. Warto też wiedzieć, iż zieloną herbatę możemy używać do płukania ust, dzięki czemu pozbędziemy się nieświeżego oddechu.

2. Zmniejszy ryzyko infekcji stóp

Po zakończeniu picia herbaty warto zachować sobie zużyte liście. Możemy je później wykorzystać podczas moczenia sobie stóp w ciepłej wodzie. Dodanie liści zielonej herbaty pozwoli znacznie zredukować ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

3. Złagodzi ból gardła

Jak wiadomo zielona herbata posiada właściwości antywirusowe, co sprawia że stanowi doskonały dodatek do diety zapobiegający skutkom grypy i przeziębienia. Wywaru z zielonej herbaty możemy nawet używać do płukania gardła.

 

filizanka-zielonej-herbaty.jpg

 

4. Zmniejszy podpuchnięte oczy

Napar zielonej herbaty możemy także zastosować jako środek zmniejszający podpuchnięte oczy, wynikające ze zmęczenia lub nie przespanych nocy. Wystarczy dowolny, czysty wacik zanurzyć w zielonej herbacie i następnie umieścić go na twarzy na 5-15 minut.

5. Pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów

Ciekawą i całkiem przydatną właściwością zielonej herbaty jest możliwość pozbycia się intensywnych i nieprzyjemnych zapachów.  Zarówno poprzez mycie w wodzie z dodatkiem liście herbaty, jak i samych liści umieszczonych na przykład w lodówce.

6. Parzenie w zimnym imbryku zmniejszy jej skuteczność

Jest to dosyć powszechnie występująca ciekawostka, mająca swoje początki już w starożytnych Chinach. Herbata zachowuje swoje właściwości jeżeli przed właściwym parzeniem, zalejemy wrzątkiem naczynie do parzenia rozgrzewając go.

Masz ochotę na filiżankę herbaty?

Zamów swój ulubiony gatunek